Kupit NAS alebo postavit vlastny NAS?

Currently reading
Kupit NAS alebo postavit vlastny NAS?

Language chooser: Slovak English (24h) English (12h)
Moderator: jeyare

jeyare

Subscriber
1,587
537
toto je najcastejsia debata kdekolvek na internete. Myslym si, ze kazdy ma mat narok na svoju volbu. Co si vsak nemyslim, ze je tu volbu potrebne obhajovat chymerami, bez praxe a realnych skusenosti.

Dovody PRE postavenie vlastneho NASu:

1. vlastny HW, ktory vyhovuje Vasim predstavam.

a) nadupany HW - casto ludia tuzia mat nadupane CPU a chipsetu, vratane samotneho Motherboard
b) low energy consumption - druha skupina nadsencov, ktori to skusaju na RPi platforme
c) vyuzitie existujuceho HW, ktory sa uz nepouziva ako desktop, ale je doma a to sa pocita, casto vnimany aj ako low energy HW
d) microserver platformy, ktore predsa len treba kupit, alebo ich uz niekto ma doma

2. vyber vlastneho NAS SW, podla vlastnych predstav.
a) free platformy ako su Open Media Vault, Free NAS, XPEnology
b) vlastny File system (kazdy kutil ma rad slobodu)
c) vlastna Backup platforma
d) vlastne vsetko custom doladene a v mnohych pripadoch najlepsie bez licencnych poplatkov

------------------

Dovody PROTI postaveniu vlastneho NASu:

1. vlastny HW, ktory vyhovuje Vasim predstavam.

a) potreba nadupaneho HW pre NAS v domacnosti je nepodlozena chymera. Asi podobne ako potreba nadupanych sportovych bot na pracu v zahrade.
Po 10+ rokoch skusenosti s roznymi kategoriami NASov mozem povedat jedno - stale ma prekvapuje co je mozne s radou Intel Celeron/Pentium/Atom este robit a zatial som nenasiel zasadne obmedzenia (doma). Situacia je vsak obdobna i SMB segmente (do 50 zamestnancov). Takze ano nadupany HW pre NAS je potrebne v pripade, ze tam chcete bezat s plnym vykonom x- VM instancii, alebo narocnymi DB replikacnymi servismi.
NAS si netreba mylit s hernym pocitacom, kde je potreba mat vzdy ten najnovsi CPU a GPU, ...

b) RPi je skvela vec, ma vsak plno obmedzeni ak sa pouzije ako NAS HW. Zabudnite na FreeNAS, ten tam nespustite. Takze len Open Media Vault, to sa vsak oplati akurat tak na zopar filmov a fotiek. Ano na to je to skvele. Treba zabudnut na diskove operacie, ktore zvysuju I/O, tam to proste RPi nedava (a to su napr. backupy, alebo kryptovane ulozisko). No a v neposlednom rade zasadne obmedzenia RPi pre pouzitie v RAID.

c) vyuzitie existujuceho HW, napr. s pouzitim FreeNAS ano. Problemom je vsak casto kompatibilita a podpora starsich typov instrukcii. FreeNAS vyzaduje 64-bit. V pripade, ze pouzijete Xpenology, existuje moznost, ze bude bootloader pre taky HW, ak nie, tak je smola. Ako dlho sa budu tvorit bootloadery pre stare CPU nikto nevie.

d) ak si mate koli domacemu NASu kupovat microserver platformu, tak Vas nemozem zastavit. Je to Vasa volba. Ale nic neusetrite a nic zasadne neziskate. Naopak, budete musiet postupne minat cas na ladenie celej platformy. Co v pripade Synology odpada.

2. vyber vlastneho NAS SW, podla vlastnych predstav.
a) XPEnology je zaujimavy pocin. Ma vsak aj niekolko negativnych casti, ktore sa moc nepublikuju. Napr. nebude fungovat pripojenie NASu k podpore od Synology. Nebude fungovat QuickConnect (hlavne pre jednoduchych uzivatelov), treba zabudnut na pravidelny update systemu od Synology. XPEnology je vzdy pozadu s bootloadermi. Takze v pripade zasadnej chyby, ransomware ohrozenia Vasich dat musite cakat, kym niekto ten aktualny update prerobi do funkcneho bootloaderu. Nema nahodou NAS sluzit ako bezpecne ulozisko pre Vase data? Ked si uz mate instalovat Open Media Vault, tak to uz radsej FreeNAS. V takom pripade mate vsetko pod jenou strechou. Stale vam vsak bude chybat jednotny ekosystem, ako je tomu v pripade Synology. A vsetko odladene s HW v krabici.

b) ak naozaj niekomu nepostacuje EXT3/4 a BTRFS na domace a SMB ucely, potom treba ponechat namahu a volny cas takym kutilom

c) vlastna Backup platforma - dobra platforma nie je zadarmo. V pripade Synology je to vsak v cene NAS HW.

d) vlastne vsetko vyssie uvedene a custom doladene a v mnohych pripadoch najlepsie bez licencnych poplatkov - take riesenie neexistuje

Create an account or login to comment

You must be a member in order to leave a comment

Create account

Create an account on our community. It's easy!

Log in

Already have an account? Log in here.

Welcome to SynoForum.com!

SynoForum.com is an unofficial Synology forum for NAS owners and enthusiasts.

Registration is free, easy and fast!

Trending threads